Napary ziołowe kontra najdroższa herbata

Napary ziołowe

Herbatę i pijemy w bardzo różnych sytuacjach i z wielu bardzo różnych powodów. Zimą często przyrządzamy różnego rodzaju herbatki i napary ziołowe mające za zadanie przede wszystkim nas rozgrzać, a także wzmocnić naszą odporność. Rozgrzewające przyprawy i dodatki sprawia, że przygotowane napary ziołowe poprawiają nasze samopoczucie i rozgrzewają nas w chłodne dni. Napary ziołowe są również napojem towarzyskim, który parzymy i przygotowujemy przy okazji różnego rodzaju spotkań.

Dobra herbata

Dla znawców tematu dobra herbata oznaczać będzie oczywiście napar przygotowywany w bardzo określony sposób z liści rośliny Camellia L. o bardzo wysokiej jakości. Najdroższe gatunki herbat otrzymywane są z samym koniuszków liści zbieranych o określonej porze na plantacjach w określonych regionach Chin lub Indii. Aby uzyskać wyjątkowy smak herbatę uprawia się w bardzo egzotycznych lokalizacjach – na smak naparu składają się jednocześnie wyjątkowe warunki atmosferyczne,  gleba oraz woda dostępna w miejscu hodowli. To wszystko sprawia że dana herbata zyskuje zupełnie wyjątkowy i niepowtarzalny smak i aromat.

Najdroższa herbata

Najdroższa chińska herbata uprawiana jest na drzewach herbacianych mających po kilka tysięcy lat. Oczywiście koszt takich liści sprawia że jest ona praktycznie niedostępna dla przeciętnego człowieka. Z drugiej jednak strony całkiem przyzwoite herbaty świata sprowadzone są dzisiaj z takich miejsc jak choćby Kenia czy nawet Australia.
Z herbatą jest troszeczkę tak jak z winem. Koneserzy skupiają się na  zupełnie innych walorach herbacianych liści niż inni miłośnicy tego napoju. Dla bardzo wielu osób dużo przyjemniejszy jest smak innych naparów, takich jak napary ziołowe. Dzięki tego typu zamiennikom smak przygotowanego naparu jest może mniej wyjątkowy i ekskluzywny, ale za to bardzo przyjemny – szczególnie dla mniej wyrobionego podniebienia.