Zielona herbata w restauracji

Zielona herbata

Choć zielona herbata jest doskonałym uzupełnieniem posiłku, nie w każdej restauracji będziemy mieli możliwość raczenia się smacznym i prawidłowo przygotowanym naparem. Zależy to oczywiście od klasy restauracji oraz jej specjalizacji, jednak na dobrą herbatę lepiej wybrać się do herbaciarni lub przygotować ją samemu. Ta ostatnia opcja będzie dodatkowo dużo korzystniejsza dla naszej kieszeni, bowiem ceny herbat w restauracjach są dość wysokie, a nie zawsze idą w parze w najwyższą jakością.

Herbata premium do samodzielnego zaparzenia

Większość restauracji skupia się na podawanym jedzeniu, herbatę traktując jako mało istotny dodatek do głównej oferty. Powszechną praktyką jest, że właściciel lokalu kupuje od jednego z popularnych producentów zestaw herbat w skrzynce. W skład takiego zestawu wchodzi kilkanaście do kilkudziesięciu herbat ekspresowych, w tym herbaty czarne zwykłe i herbaty aromatyzowane, herbaty owocowe oraz herbata zielona w dwóch lub trzech odmianach. Wśród tych ostatnich najczęściej serwowana jest Sencha oraz Sencha z dodatkami lub aromatyzowana, najpopularniejsze to herbata jaśminowa , z dodatkiem owoców lub aromatem cytryny. Oczywiście istnieją wyjątki, gdzie gościom serwowana jest herbata premium od uznanego producenta. Taką herbatę podaje się wraz z czajniczkiem zawierającym wrzątek oraz filiżankę, przenosząc tym samym odpowiedzialność za prawidłowe przygotowanie naparu na klienta.

Chińska herbata

Nieco większy wybór jest w restauracjach chińskich i sushi barach, gdzie herbacie poświęca się nieco więcej uwagi. W tych pierwszych dość często podawana jest zielona chińska herbata  Lungching oraz Jasmine Dragon Pearl. W barach z sushi z kolei możemy spróbować japońskiej Matchy, czy Genmaichy. Choć proponowana przez te lokale herbata jest zazwyczaj niezłej jakości, wielu klientów takich lokali uskarża się na niewłaściwe jej parzenie – zielona herbata zalewana jest wrzątkiem w żeliwnym imbryku i tam pozostawiona na kilka minut, co powoduje, że staje się gorzka. Można oczywiście znaleźć lokale serwujące smaczną zieloną herbatę, niestety większość restauracji nie poświęca jej właściwej uwagi.