Zielona herbata – jak ją parzyć

Zielona herbata

Zielona herbata – napój pochodzący z Chin, znany na całym świecie od tysiącleci. Swoją popularność zdobyła jako środek na odchudzanie i oczyszczanie organizmu z toksyn, zapobiega także chorobom układu krążenia oraz minimalizuje ryzyko wystąpienia nowotworów. Dzięki temu herbata zielona zyskuje coraz więcej zwolenników wśród osób dbających o zdrowie i urodę.

Aby herbata zachowała wszystkie swoje właściwości, a przy tym smakowała jak najlepiej, musi zostać odpowiednio zaparzona. Parzenie zielonej herbaty nie należy do najłatwiejszych, a najczęstszy błąd popełniany w jej przygotowaniu, to zalanie jej wrzątkiem i trzymanie bez limitu czasowego. Smak herbaty jest wtedy gorzki i cierpki.

Oto kilka porad dotyczących parzenia zielonej herbaty

Najważniejsza w całym procesie jest temperatura wody. Nie można jej doprowadzić do wrzenia. Aby herbata była zdrowa i smaczna należy użyć wody o temperaturze 60-85 st. Celsjusza, a żeby dodatkowo wzbogacić jej smak warto użyć wody filtrowanej.

Odpowiednie liście herbaty to także ważna część całego procesu. Obecnie na rynku znajdziemy wiele sklepów gdzie kupimy dobrą herbatę, można także odwiedzić sklep z herbatami online i zamówić, to co nam odpowiada. Prawidłowe przechowywanie też jest istotne, najlepiej gdy jest to chłodne zacienione miejsce, a opakowanie hermetyczne.

Czas parzenia herbaty

Czas parzenia zielonej herbaty zależy głownie od naszego smaku i preferencji. Zakłada się jednak, że wystarczy od minuty do trzech minut, by powstała dobra herbata. W przypadku zbyt długiego parzenia przewagę w smaku zyskuje gorycz, natomiast zbyt krótki czas nie pozwala uzyskać pełni aromatu herbaty.
Cenną informacją jest również to, że herbatę zieloną parzyć można więcej niż jeden raz z tych samych liści. Ponowny napar jest równie bogaty w składniki mineralne, a nawet bogatszy niż z pierwszego zalania. Każdy kolejny będzie miał właściwości bardziej relaksujące i uspokajające niż pierwszy, który to raczej pobudza i dodaje energii.

Znanych na świecie jest wiele gatunków zielonej herbaty

Najpopularniejsze to:
Herbata sencha – pochodzi z Japonii, ma oryginalny korzenno-gorzki smak, bogata w antyoksydanty, posiada właściwości przeciwstarzeniowe, a także reguluje poziom cukru we krwi.
Herbata bancha – pochodzi z Japonii, ma wyrazisty, przyjemny smak, zawiera mniej kofeiny, wspiera metabolizm, zapobiega próchnicy.
Herbata gunpowderpochodzi z Chin, cierpki smak, ma duży wpływ na układ immunologiczny, zapobiega przeziębieniom.