Herbata z imbirem – lepiej ją pić w wersji zielonej czy czarnej
Herbata jest jednym z tych napojów, którego często nie pijemy samego, lecz używamy rozmaitych dodatków. Dobry sklep z herbatami zawierać będzie całą gamę herbat wzbogaconych różnymi naturalnymi składnikami, w tym na przykład owocami. Jednak jednym z najczęściej wybieranych połączeń jest herbata z imbirem. W tej formie spożywana jest zarówno herbata czarna, jak i herbata zielona. Wybór któregoś z tych wariantów jest najczęściej kwestią indywidualną, jednak warto się przyjrzeć bliżej zastosowaniu herbaty z imbirem.
Czarna czy zielona herbata do imbiru?
Herbata z dodatkiem imbiru jest dla wielu niezwykle smaczna. Jednak smak zielonej herbaty z tym dodatkiem, a na przykład czarnej herbaty earl grey z imbirem, znacznie różnią się od siebie. Najlepiej jest do herbaty dodawać imbir świeży pokrojony w plasterki. Z kolei niektóre osoby, które lubią herbatę słodką, dodają do niej imbir kandyzowany, nie dodając już po prostu cukru. Takie połączenie uważane jest za smaczne tylko w połączeniu z herbatą czarną. Bowiem przyjmuje się powszechnie, że zielonej herbaty się nie słodzi.
Walory zdrowotne herbaty z imbirem
Imbir jest produktem niezwykle zdrowym, a herbata z imbirem wiedzie prym okresie zimowym. Taka herbata zimowa jest doskonałym domowym środkiem w przypadku przeziębienia, grypy, czy bólu gardła. Do tego imbir uspokaja i działa przeciwbólowo. Herbatę taką pije się więc na przykład podczas ataku migreny.
Nieco inne jest zastosowanie połączenia imbiru i zielonej herbaty, bowiem taki napój zaleca się często osobom odchudzającym się. Oba składniki są termogenikami, czyli przyspieszają spalanie tłuszczu. Aby jednak taka herbata zadziałała, trzeba dodatkowo się ruszać, gdyż termogeniki przyspieszają procesy spalania tłuszczu podczas aktywności fizycznej.
Oba rodzaje herbaty dobrze komponują się z dodatkiem, jakim jest imbir. Popularność takiego połączenia wzrasta w okresie jesienno-zimowym. Imbir posiada właściwości silnie rozgrzewające. Do takiej herbaty można dodać też na przykład sok malinowy lub miód. Jednak należy pamiętać, że dodajemy go, gdy herbata nieco przestygnie. W wyższej temperaturze traci on swoje cenne właściwości zdrowotne. Herbata z miodem i imbirem jest idealna na chore czy podrażnione gardło, o czym warto pamiętać podczas chłodnych dni.