Earl grey zielony – odejście od tradycji

Tradycja kontra nowoczesność

Wiele osób kojarzy herbatę Earl Grey jako niezmienną ikonę brytyjskiej tradycji herbacianej. Jednakże pojawienie się Earl Grey w wersji zielonej wprowadza do tego rytuału odświeżające nuty nowoczesności. Co sprawia, że zielona wersja jest tak intrygująca? Czy warto sięgnąć po taką kombinację, czy jednak lepiej pozostać tradycjonalistą, dla którego herbata czarna, to podstawa?

Earl Grey dla wielu jest synonimem czarnej herbaty o wyraźnym smaku bergamotki, bowiem to właśnie ten owoc daje jej niepowtarzalny posmak. Jednakże herbata zielona earl grey zachowuje tę unikalną cechę, jednocześnie wprowadzając całkiem nowy wymiar doznań. Przez zastąpienie czarnej herbaty zieloną, uzyskujemy bardziej subtelny i delikatny napar. Zaskakuje on swoją świeżością i delikatnym aromatem.

Wsparcie zdrowotne

Zielona herbata różni się od czarnej sposobem przetwarzania, ale zachowuje większość swoich naturalnych właściwości. Jest znana ze swojego bogactwa w przeciwutleniacze. Dlatego też niesie ze sobą liczne korzyści dla zdrowia. Dzięki jej regularnemu spożywaniu możliwa jest poprawa funkcji mózgu, utrata wagi, a nawet zmniejszenie ryzyka rozwoju niektórych chorób nowotworowych. Oczywiście trzeba przy tym pamiętać, że badania cały czas trwają i pojawiają się nowe doniesienia. Wzbogacenie smaku herbaty zielonej olejkiem z bergamotki dodaje nowe nuty smakowe, a jednocześnie potęguje korzyści zdrowotne. Bergamotka ma bowiem właściwości antyseptyczne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Trudno oczekiwać, że nawet najlepsze herbaty wyleczą nas z choroby, ale z pewnością wydatnie wspomogą organizm w walce o zdrowie.

Nowoczesny earl grey nawet dla tradycjonalistów

Wszyscy ci, którzy szukają świeżego podejścia do tradycyjnej herbaty z pewnością nie zawiodą się na zielonym earl grey’u. Subtelny, ale wyrazisty smak bergamotki doskonale komponuje się z łagodnością zielonej herbaty. Tworzy tym samym niepowtarzalne połączenie, które zadowoli i tradycjonalistów, i tych, którzy szukają nowych doznań smakowych. Najczęściej zestawy herbat obejmują jedynie klasyczną wersję z bergamotką, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by nabyć zieloną wersję oddzielnie.

Herbata zielona aromatyzowana bergamotką będzie dobra do spożycia na chłodno, jako idealny napój na upalne lato. W wersji ciepłej zapewni przyjemne chwile relaksu w chłodniejsze dni. Bez względu na to, jak zdecyduje się go serwować, jedno jest pewne – zielony Earl Grey to dobra herbata. Szczególnie, że można ją przygotować w prosty sposób w domu. Wystarczy zaparzyć liście zielonej herbaty (najlepiej chińskiej) z dodatkiem kilku kropel olejku z bergamotki. Istotne jest, aby używać wody w temperaturze nie wyższej niż 80 stopni Celsjusza.